Marzy nam się podniesienie nieświadomych kompetencji użytkowników wspólnej przestrzeni w zakresie umiejętności „czytania” elementów, które składają się na polski krajobraz. Zależy nam na tym, by mieszkańcy polskich ziem, choć niejednokrotnie nie zamieszkują tego samego regionu, co ich dziadkowie i jeszcze wcześniejsze pokolenia, rozpoznawali specyfikę otaczającego ich pejzażu, chronili zastane dziedzictwo kulturowe i traktowali przestrzeń, myśląc o „tych co po nich” – kolejnych generacjach, dla których pewnego dnia to, co zostanie po nas, będzie miało wartość historyczną. Zostawmy im jak najpiękniejszy kraj.

W ramach rozpoznawania złożoności procesu powstawania vlogu opartego o formę wizualną zostały zrealizowane „sposobem gospodarczym” próbne trzy filmiki. Są one dostępne tylko dla osób, które mają do nich linki. Umieszczone bowiem zostały na platformie YouTube na koncie Agnieszka Lasota w trybie niepublicznym.

Na tym koncie znajduje się już „coś” w trybie ogólnodostępnym. Krótki materiał filmowy (43 sekundy) pod tytułem „Harmonia”, zawierający swobodne wypowiedzi dzieci o przestrzeni. Wstawiliśmy go na YouTube dopiero niedawno, ale to materiał nakręcony ponad 10 lat temu, podczas jednych z pierwszych zajęć „Zobaczyć na nowo to, co już znasz”.

Jeśli obejrzycie też ten krótki materiał, to zobaczycie, że „dzieci są mądre” oraz „dzieci wiedzą lepiej”. My dorośli często już nie wsłuchujemy się w siebie. Ciągnie nas „nowe”, wymieniamy coś, bo „promocja” (…)

Ponieważ to vlog wizualny, polecamy ustawić wysoką jakość obrazu.

Odcinki mają po 3 minuty z groszem, najkrótszy nie ma nawet minuty:

Link do playlisty: youtube.com

Zachęcamy, by po obejrzeniu tych próbnych odcinków wypełnić krótką ankietę. Odpowiadanie na pytania powinno zająć mniej niż 2 minuty. Chyba, że ktoś chciałby pisać dużo i z serca (skądinąd byłoby super ;) Bardzo pomoże to nam planować, co dalej. 
Link do ankiety: docs.google.com